Zimné topánky

Zimné topánky

Zima je ťažkým obdobím pre celé ľudské telo. Trpí hlava, ruky, krk a najmä nohy. Tie sú v priamom kontakte so všetkým studeným, vrátene snehu, čo na nás v chladným mesiacoch neustále útočí. Ochrana nôh pred chladom je nesmierne dôležitá. Našťastie už nemusí zabaľovať svoje chodidlá do kravskej kože, ako to robili naši predkovia. Moderné zimné topánky prinášajú luxus, o ktorom mohli naši rodičia iba snívať.

Zimné topánky by mali v prvom byť teplé. Toto sa dosahuje kvalitnou výstelkou topánok. Omnoho zložitejšie je však chrániť nohu vo vlhkom prostredí. Všetci vieme, že veľká časť zimy nie o bielom snehu, ale o rôzne mäkkých a špinavých snehových mlákach a kašiach. V minulosti sa proti tomuto topánky impregnovali. Účinnosť tohto chemického procesu však bola a je limitovaná. Do zimných topánok sa neskôr zažal vkladať Goretex, čo je polopriepustná membrána, cez ktorú voda v žiadnom prípade neprejde. Goretex je svojim spôsobom igelit, ktorý je posiaty veľmi malými dierkami. Cez tieto dierky sa dostane para, avšak voda má vstup zabránený.

Väčšina zimných topánok sa vyrába z kože. Po zdvihnutí sa odporu voči používaniu pravej kože mnohí výrobcovia obuvi začali používať syntetickú kožu či rôzne tkaniny.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.