Topánky na opätkoch

Topánky na opätkoch

Opätok je predĺžením pätovej kosti, vďaka čomu ľudia nosiaci topánky na opätkoch vyzerajú vyšší. Opätky sú mimoriadne populárne medzi ženami, avšak nosia ich aj muži. Opätky nie sú žiadny moderný vynález. Tento druh vylepšenia obuvi je v ľudskej civilizácii prítomný po mnoho tisícročí. Už na egyptských maľbách sa objavujú postavy na vysokých podpätkoch. Väčšie dôkazy o nosení opätkov sú prítomné až z helénskeho obdobia starovekého Grécka, kde topánky na opätkoch nosili ženy aj muži.

Do modernej kultúry sa topánky na opätkoch dostali až koncom 16 storočia na jednej z kráľovských svadieb v talianskej Florencii. Toto spôsobilo veľkých rozkvet topánok na opätku po celom Taliansku a Francúzsku. Po dve storočia sa nosili topánky na pomerne vysokých podpätkoch. Všetko sa však zmenilo počas Francúzskej revolúcie. V tom čase boli vysoké podpätky spájané s bohatstvom, a preto podpätky sa začali výrazne skracovať.

Topánky s podpätkami nosia nielen ženy, ale aj muži. A to dokonca aj súčasnosti. Samozrejme, že muži to musia aspoň minimálne maskovať. Vďaka podpätkom tak môžu muži vyzerať o pár centimetrov vyšší. Z toho istého dôvodu nosia podpätky aj ženy. Topánky na podpätkoch navyše upravujú spôsob chôdze do elegantnej podoby.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.