Goratex topánky

Goratex topánky

Technologický pokrok sa nevyhýba ani topánkach. A to nie pokrok hocijaký. Do topánok sa postupne dostala technológie z vesmíru. Nie od mimozemšťanov, ale od americkej vesmírnej agentúry NASA.

Goratex je materiál, ktorý pôvodne používali kozmonauti vo svojich skafandroch. Neskôr si tento materiál našiel cestu aj v civilnom využití, a to najskôr v turistických topánkach. Neskôr sa však Goretex dostal aj do bežnej obuvi, ktorú nosíme do školy či do práce.

V minulosti sa obuv proti vode zabezpečovala impregnáciu. Na povrch topánok sa nanášala vrstva chemikálie, ktorá neskôr odpudzovala vodu. Tento spôsob bol značne neefektívny, pretože impregnácia vydržala iba limitované obdobia. Naproti tomu Goratex zabezpečí trvalú impregnáciu. Goretex je vo forme tkaniny, takže je možné ho bez problémov všiť do topánok.

Goretex funguje na princípe polopriepustnej membrány. Goretex je látka s mikroskopickými dierami, ktoré sú menšie ako molekula vody, avšak väčšie ako molekula pary. To znamená, že voda cez Goretex neprejde, ale para môže cez tento materiál bez problémov prestupovať. Toto zabezpečí suchú nohu aj v prípade, že sa človek potí. Pot sa z chodidla odparuje a prestupuje cez membránu do vonkajšieho prostredia. Voda je naopak Goretexom zastavovaná.

Bude vás zaujímať:

  • Roxy topánky Koncom osemdesiatych a začiatkom deväťdesiatych rokov vzniklo […]
  • Etnies topánky Väčšina výrobcov štýlových topánok pre mladých ľudí sa […]
  • Salomon topánky Salomon je módna značka zo sveta športu. Jej pôvod možno […]
  • Topánky na turistiku Turistika je na Slovensku veľmi obľúbenou kratochvíľou […]
  • Zimné topánky Zima je ťažkým obdobím pre celé ľudské telo. Trpí hlava, ruky, […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.