Bežecké topánky

Bežecké topánky

Beh je človeku tak prirodzený ako dýchanie. To, že moderný človek väčšinou behá iba na páse v posilovni je následkom nášho rozvoja ako civilizácie. Ľudia v minulosti behávali často, pretože to bol najrýchlejší a najlacnejší spôsob prepravy. Známy je slávny maratónsky beh, ktorý bol uskotočnený ako posolstvo o víťazstve. Dnes by sa to riešilo internetom.

Keby pôvodný maratónsky posol mal dnešné bežecké topánky, tak by s najväčšou pravdepodobnosťou svoj beh zvládol bez následkov. Bežecké topánky zaznamenali neuveriteľný posun vpred. Moderné bežecké topánky sa skôr podobajú stroju ako bežným topánkam. Pri behu dochádza k pravidelným nárazom končatín na povrch zeme. Hlavne beh na asfalte či betóne mimoriadne zaťažuje kĺby, ktoré sa iba ťažko regenerujú. Výrobcovia bežeckých topánok toto riešia zmäkčovaní podrážky bežeckých topánok. Nejde však iba o zmäkčovanie, kvalitné bežecké topánky musia tieto nárazy hlavne tlmiť,  a to bez toho, aby znižovali schopnosť človeka bežať rýchlo a efektívne.

Medzi najväčších svetových výrobcov bežeckých topánok patria nemecké firmy Puma a Adidas a americká ikona Nike. Všetky tri spoločnosti sú lídrami na poli inovácií v bežeckom segmente športového trhu. V obchodoch však možno nájsť bežecké topánky aj od iných výrobcov ako napríklad Salomon či Reebok.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.